Limba mamii lor: Adrian Oianu a inventat impozitul pe bunic

1043991062_1398328861

Dimineața, lângă cafea, se asortează ”Espresso” (Radio România Cultural). Mai aflu ce și cum se întâmplă prin oraș, ce mai e de văzut, de ascultat. Plus muzica bună. Dar azi dimineață mi-a stat cafeaua-n gât când l-am ascultat grăind pe Adrian Oianu, celebrul designer și colecționar de cămeși populare. Referindu-se la o expoziție, distinsul a adus vorba despre augustu-i arbore genealogic, pe ale cărui crăci strălucește o familie de ”moșieri scăpătați”. Într-o emoționantă efuziune sentimentală, la amintirea bunicului său, Oianu a scăpat porumbelul cu perlă-n cioc: ”Bunicul avea o statură impozabilă”! Știm cu toții că marele creator de modă a renunțat la studiile de Drept pentru a se reprofila pe design vestimentar, la Milano, dar nu știam că a renunțat, parțial, și la limba mamii lui. ”Statură impozabilă” înseamnă statură care poate fi impozitată. Sigur că româno-milanezul Oianu a vrut să spună ”statură impozantă”, ceea ce înseamnă statură care impune respect, dar, oricum, mi-a cauzat un fior pe șira spinării, că avem, și așa, destule impozite de plătit…  Și bau-baul ăsta vine pe frecvența Radio România Cultural! Gata, de mâine dimineață mă mut pe Rock FM.

Roland Ersa