Concert la Sala Radio: Paganini la contrabas

Petru_Iuga_Foto

Miercuri, 14 decembrie, de la ora 19.00, Sala Radio va găzdui concertul unui virtuoz al contrabasului, Petru Iuga (absolvent al Academiei de Muzică Menuhin, azi profesor la Universitatea de Muzică și Arte din Mannheim, Germania). Alături de Orchestra de Cameră Radio, dirijată de Tiberiu Oprea (discipol al regretatului maestru Ludovic Bács) va propune melomanilor câteva piese memorabile: Fantezia Moise, variaţiuni pe o temă de Rossini, în varianta pentru contrabas şi orchestră de N. Paganini şi Variaţiuni pe o temă Rococo, op. 33, în varianta pentru contrabas şi orchestră de P. I. Ceaikovski. În partea a doua a concertului va putea fi ascultată Serenada în Do major pentru orchestră de coarde, op. 48 de P. I. Ceaikovski.

Concertul poate fi ascultat în direct pe toate frecvenţele Radio România Cultural şi Radio România Muzical din ţară şi în streaming live pe internet pe www.radioromaniacultural.ro şi www.romania-muzical.ro.

(Alin Alunii)