Pricop&Damian uimesc din nou: ”Un stejar” la Piatra Neamț

UN STEJAR. REGIA BOBI PRICOP. POSTER

Vă puteți imagina cum ar fi spectacolul în care unul dintre actori se urcă pe scenă fără să știe ceva despre conținutul piesei și, cu atât mai puțin, despre replicile care îi revin? Pare neverosimil, dar acest lucru chiar se va întâmpla, începând cu premiera din 4 februarie, a Teatrului Tineretului din Piatra Neamț. Doi maeștri ai insolitului – regizorul Bobi Pricop și scenograful Adrian Damian – care ne-au obișnuit de ceva vreme cu oferta lor teatrală, mereu proaspătă, inedită, uimitoare, propun un nou challenge pentru imaginație: experimentul ce are la bază piesa lui Tim Crouch, ”Un stejar”. Elementul fix al spectacolului este Mircea Postelnicu,  actor al teatrului nemțean. El știe despre ce e vorba în piesă, știe și replicile, dar are de înfruntat (și ajutat!) un partener de scenă care nu știe nimic despre ce va avea de făcut în spectacol, fiind obligat să improvizeze de la un cap la altul. Cei care vor accepta provocarea pentru început vor fi Claudiu Bleonț și Ana Ciontea (sâmbătă, 4 februarie și duminică, 5 februarie, de la ora 19.00). Cei doi actori revin, astfel, pe scena care i-a lansat spre celebritate. Vor fi invitați și alți artiști legați sentimental de Teatrul Tineretului din Piatra Neamț: Oana Pellea, Constantin Cojocaru, Maia Morgenstern, Ioana Flora, Ioana Pavelescu, Virginia Rogin, Paul Chiribuță, Claudiu Istodor. Fără îndoială, ”Un stejar” va fi o experiență de neuitat și pentru actori, și pentru spectatori. Cât despre noi, cei care suntem departe de Piatra Neamț, nu ne rămâne decât să visăm la ziua când ”Un stejar” va veni în turneu prin orașele noastre.

Roland Ersa