Concurs pentru adolescenți : POEZIE şi/sau FOTOGRAFIE?

17760982_442272916110808_7652659801691779769_o

Dacă eşti adolescent, poţi participa la două concursuri naţionale – de poezie şi fotografie- organizate de Clubul UNESCO-Adolescenţii!

Până pe 23 aprilie 2017, poţi trimite POEZIE, iar până pe 30 aprilie – FOTOGRAFIE pe adresa de e-mail clubulunesco@gmail.com pentru Concursul Naţional “Cele mai frumoase poezii de dragoste ale adolescenţilor” şi/sau pentru InstantAdolescenţa- cele mai bune fotografii digitale realizate de adolescenţi cu telefonul mobil. Premii în valoare de 15000 lei!

Marţi, 9 mai 2017, ora 17:00, la Muzeul Municipiului Bucureşti, poţi fi şi tu unul dintre premianţii InstantAdolescenţa!

Atunci va avea loc vernisajul expoziţiei InstantAdolescenţa - cele mai bune fotografii digitale realizate de adolescenţi cu telefonul mobil.

Criterii de selecţie: originalitate, creativitate şi hobby-uri adolescentine. Fotografiile vor fi  selectate şi premiate de un juriu format din artistul vizual Mihai Zgondoiu, fotograful Adi Bulboacă şi scriitorul Dan Mircea Cipariu. Concursul Naţional „Cele mai frumoase fotografii ale adolescenţilor – InstantAdolescenţa” s-a lansat online (http://concurs.ziua-a.ro) şi va avea termen limită de înscriere data de 30 aprilie 2017. Jurizarea va avea loc în perioada 1 – 5 mai 2017. Lucrările selectate vor fi expuse pe platforma online www.ziua-a.ro, proiectate în cadrul Galei Premiilor de Excelenţă „Salut, Adolescenţă”, și sub formă de printuri de mari dimensiuni la Muzeul Municipiului Bucureşti (gardul acestei instituţii va fi transformat în simeze de spaţiu public).

Miercuri, 10 mai 2017, ora 17:00, la Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti, poţi fi şi tu unul dintre câştigători, la GALA „CELE MAI FRUMOASE POEZII DE DRAGOSTE ALE ADOLESCENŢILOR”!

Evenimentul premiază cele mai frumoase poezii scrise de adolescenţi, selectate de juriul format din Ioana Crăciunescu, Dan Mircea Cipariu şi Florin Iaru.. Antologia „Cele mai frumoase poezii de dragoste ale adolescenţilor, Editura Tracus Arte, va fi lansată în cadrul Galei. Poemele cuprinse în antologie vor fi recitate pe scenă de mari actori, în cadrul unui spectacol de poezie şi blues moderat de Dan Mircea Cipariu şi Mike Godoroja (cu trupa Blue Spirit).

Mai multe amănunte: http://www.agentiadecarte.ro/2017/01/cele-mai-frumoase-poezii-de-dragoste-ale-adolescentilor/.