Alec Secăreanu, încă un actor român care cucerește lumea

God's own country_Alec Secăreanu

Pe 17 noiembrie ajunge și la noi mult discutatul (la noi), premiatul și apreciatul (la ei) film de debut al regizorului britanic Francis Lee, ”God’s Own Country”/”Tărâmul binecuvântat”, în care Alec Secăreanu joacă un rol principal. Filmul a făcut valuri în presa de specialitate europeană și americană, iar prestația lui Alec al nostru a fost comentată mai mult decât elogios. The Guardian: ”Cu ochii limpezi și de o frumusețe aproape dureroasă, prezența lui Gheorghe îl descurajează pe Johnny și îl face să distingă greu diferența dintre agresiune și atracție.” The Telegraph: ”Secăreanu ar fi putut cu ușurință să iasă în evidență prin rolul unui bărbat atrăgător; în schimb, personajul său își face simțită prezența treptat, într-un mod tăcut, dând viață, astfel, sentimentelor nerostite până atunci. Între cei doi actori se naște o chimie autentică și ascuțită.”

seca

Despre film, o să povestesc după ce îl voi vedea. Acum aș prefera să mă întreb (retoric) de ce Alec Secăreanu – și alții ca el – nu reușesc să facă mare scofală în țara natală? De ce regizorii de teatru și film rulează iar și iar și iar și iar, până la epuizare, aceleași nume care, în viziunea lor, garantează succesul? Pe Alec Secăreanu l-am văzut jucând un personaj colectiv (mă rog, bătea într-o tobă mare…) în ”Requiem”-ul de la TNB. În rest, joacă în spații underground, prost plătit și quasi anonim. Ce înseamnă asta? Că regizorii și producătorii habar n-au ce mai mișcă în lumea actorilor, în afară de numele arhiconsacrate? Că le e lene să se ducă în underground să-i vadă pe cei care își fac meseria din pură pasiune, riscând să facă foamea? Bine că există regizorii străini, care știu să aprecieze talentul adevărat, ineditul, prospețimea. Și o penultimă întrebare: Alec, după toate acestea, te mai întorci în țara natală? Și ultima întrebare: De ce?