Adina Pintilie debutează fulminant cu ”Touch Me Not”

touch me

Lungmetrajul de debut al Adinei Pintilie, ”Touch Me Not”, are deja un palmares impresionant: Premiul ARTE France (Rotterdam), Premiul principal de producție la Torino Filmlab, premiul Cinelink Work-in-Progress (Sarajevo). Filmul a fost selectat în Atelier Cinefondation (Cannes) și la piața de finanțare Venice Gap Financing Market (Veneția). Cu asemenea antecendente, nu e de mirare că ”Touch Me Not” a fost selecționat în competiția oficială a prestigiosului festival de film de la Berlin. Ceea ce scrie directorul festivalului, Dieter Kosslick, în invitația oficială, este mai mult decât măgulitor: ”Mai întâi de toate, permiteți-mi să vă mulțumesc pentru că ne-ați oferit marea oportunitate de a vedea TOUCH ME NOT pentru festivalul nostru. Cu toții am fost profund impresionați, de aceea vă rog să acceptați felicitările mele.” N-am văzut încă filmul, pentru a putea avea păreri personale, așa că citez din comunicatul Manekino Film: ”Lungmetreajul este prima parte a unui viitor proiect de artă multi-platform, susținut printre altele de Centrul Pompidou din Paris, de Muzeul Național de Artă Contemporană din București, Muzeul de Artă Modernă din Varșovia și Centrul de Artă Spinnerei Leipzig. Explorând, dincolo de tabuuri, rolul esențial pe care intimitatea îl joacă în dezvoltarea umană, TOUCH ME NOT își propune să deschidă noi perspective, să educe, să promoveze toleranța și libertatea de expresie, să creeze un spațiu de (auto-)reflectare, provocând privitorul să își reevalueze propriile idei cu privire la intimitate. Filmat timp de 10 săptămâni, între anii 2015 și 2017, cu o distribuție mixtă de actori profesioniști și personaje reale, Touch Me Not reunește o distribuție din întreaga Europă: Laura Benson, Tomas Lemarquis, Christian Bayerlein, Grit Uhlemann, Hanna Hoffmann, Seani Love, Irmena Cicikova, Dirk Lange.” Acestea fiind zise, nu-mi rămâne decât să-i urez Adinei Pintilie multă baftă și un ursuleț frumos, pentru raftul cu trofee.