Ioan Măric, vernisaj la Veneția

maric-ioan-foto-afis_1

Noua Galerie a Institutului Român de Cultură de la Veneția va găzdui sâmbătă, 27 ianuarie, de la ora 17.30, vernisajul expoziției de artă naivă ”Ludico e carnavalesco nell’universo rurale romeno”, cuprinzând lucrări ale artistului băcăuan Ioan Măric. Expoziția va fi deschisă până în 17 februarie a.c.

Autodidact până la vârsta senectuții, Ioan Măric a absolvit anul trecut (la 71 de ani) cursurile Universității Naționale de Arte ”George Enescu”, Iași (secția Pedagogia Artelor). Tablourile lui Măric sunt bucăți rupte din viața satului românesc, redate cu haz ironic și culoare vibrantă. Tot ce ține de cultura populară îl inspiră pe artist. Iată, lucrarea pe care o atașăm, de pildă, izvorăște din măștile dansatorilor de la Nereju, dar și din tradițiile sărbătorilor de iarnă. Artistul se bucură de apreciere în țară dar,mai ales, în străinătate. O apreciere atât de mare încât, la o expoziție din Strasbourg, două franțuzoaice au furat trei tablouri de-ale lui Ioan Măric!

Roland Ersa