De astăzi, la Muzeul Național de Artă: „Invenit / sculpsit. Gravura italiană din secolele XV-XVI”

M.Raimondi & Rafael web

La Galeria de Artă Europeană, aflată la etajul I al Muzeul Național de Artă al României, s-a deschis astăzi expoziția ”Invenit / sculpsit. Gravura italiană din secolele XV-XVI”. Printre cele 44 de stampe expuse, descoperim lucrări ale unor nume mari ca Andrea Mantegna, Marcantonio Raimondi, Giorgio Ghisi, Agostino Veneziano, Lodovico Carracci. Majoritatea gravurilor expuse provin din colecția celebrului medic microbiolog Ion Cantacuzino, donată inițial Muzeului Toma Stelian și transferată ulterior Muzeului de Artă.

Spicuim din prezentarea oferită de organizatorii expoziției: ”Lucrările oferă o imagine de ansamblu elocventă asupra mijloacelor și posibilităților tehnice ale gravurii din Renașterea italiană, tematizând în același timp relația dintre imaginea gravată și sursa ei – așa numitul „modello”. Acesta poate fi un desen, un tablou, o frescă sau chiar o altă gravură. Titlul expoziției „Invenit / sculpsit” sugerează raportul dintre prototip și imaginea gravată: cei doi termeni  se referă la creația artistică propriu-zisă („invenit”), respectiv la realizarea tehnică prin incizare („sculpsit”). Ei surprind specificitatea gravurii ca specie a „artelor desenului”, fiind frecvent incizați în câmpul imaginii. Expoziția este prilejuită de publicarea catalogului complet al gravurilor italiene din secolele XV-XVI aflate în patrimoniul MNAR, având drept autor pe Dana Crișan (cu colaborarea domnului Radu Bercea).”

Patru vizite ghidate, susținute de curatorul Cosmin Ungureanu, vor ritma expoziția „Invenit / sculpsit. Gravura italiană din secolele XV-XVI” (accesul pe baza biletului de intrare = 10 lei):

• Joi, 10 mai, orele 16:00
  • Sâmbătă 26 mai, orele 11:00
  • Joi 7 iunie, orele 16:00
  • Sâmbătă 23 iunie, orele 11:00

De notat că, în fiecare miercuri, vizitarea Muzeului Național de Artă al României este gratuită. Expoziția ”Invenit/sculpsit” este deschisă până în 24 iunie.

(N. Castrian)