Ion Caramitru și absurdul care nu e teatru

29.04.15.2A7088

La conferința de presă care a avut loc miercuri, la Teatrul Național din București, s-au discutat multe subiecte, o să vi le povestesc  pe rând. Acum vreau să vă supun atenției răspunsul lui Ion Caramitru la o întrebare care i-a fost adresată pe un ton nu tocmai elevat. Cel care pune întrebarea are dubii legate de modul în care au fost folosiți banii investiți în renovarea Teatrului Național din București. Îl știu pe Ion Caramitru de foarte multă vreme. Este omul care scoate bani din piatră seacă.  Pentru Gala Tânărului Actor, pentru Premiile UNITER, pentru căminul destinat artiștilor vârstnici de care nu are grijă nimeni. Și pentru multe altele. Când vrea bani pentru el însuși, se duce la muncă. Din Anglia până în Japonia. Acolo, regizează spectacole minunate (pe unele le-am văzut…). Cine e în stare să-l bănuiască pe Caramitru că deturnează bani, habar n-are despre cine vorbește. Îmi lipsește cu desăvârșire limbajul de economist, așa că vă ofer explicațiile venite direct de la sursă. (G.H.)