Astăzi începe Festivalul ”Florian Pittiș” la Teatrul ”Bulandra”!

afis_mic

Cine nu l-a iubit pe Florian Pittiș, nu l-a cunoscut. Și e minunat că numele lui de rocker rebel și sensibil consumator de poezie a fost dat unui festival dedicat artei adolescentine. Pentru că Pittiș și-a păstrat adolescența până în clipa când a închis ochii. Poate că și acum îl învață pe Șefu’ Ăl Mare ce înseamnă Pink Floyd. Este extraordinar, apoi, că festivalul este găzduit de Teatrul ”Bulandra”, cel căruia Florian Pittiș i-a dedicat aproape întreaga carieră de actor.

Concret, a VIII-a ediție a Festivalului Național de Arte pentru Liceeni ”Florian Pittiș”, dedicat trupelor de adolescenți care iubesc muzica și teatrul se va derula în Sala ”Toma Caragiu” a Teatrului ”Bulandra” (Grădina Icoanei), începând din această seară, ora 19.00. Juriul care va cântări valoarea concurenților este alcătuit din: președinte de onoare – Anda Pittiș, președintele juriului – prof. Victor Ioan Nicolae (directorul Colegiului Național ”Gheorghe Lazăr”), Daniela Nane, Mircea Rusu, Ducu Bertzi, Virgil Ianțu, Adrian Despot și Ionela Neagoe, director adjunct al Colegiului Național ”Gheorghe Lazăr”.

Festivalul ”Florian Pittiș” începe imediat după încheierea Festivalului ”Jos Pălăria” și exult de încântare de fiecare dată când mai aflu de existența unui festival dedicat acestor minuni ale naturii care sunt adolescenții. La ”Florian Pittiș” vor fi prezente două dintre trupele care ne-au cucerit și pe noi, la ”Jos pălăria” (despre asta, un pic mai târziu). Cred că o să merg să le fac galerie. (Gabriela Hurezean)

PS. A, am uitat să vă spun că intrarea este liberă. Festivalul va fi transmis în direct aici: www.radio3net.ro.

Iată și programul:

Luni, 11 mai 2015 – secţiunea MUZICĂ

19:00 – Deschiderea festivalului – TRIBUTE FLORIAN PITTIŞ –  susţinut de elevii Colegiului Naţional “Gheorghe Lazăr”, Bucureşti.
19:30 – ADELINA IANCU – Colegiul Naţional de Informatică “Tudor Vianu”, Bucureşti.
19:40 – DIANA MELEŞTEU – Şcoala Centrală, Bucureşti.
19:50 – ANDREEA MINEA – Liceul Teoretic “Mircea Eliade”, Întorsura Buzăului, judeţul Covasna.
20:00 – TEODORA BUCIU – Compania de Teatru “OKaua”, Bucureşti.
20:10 – FITIL APRINS -  Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai”, Bucureşti
20:20 – ZÂMBETE PERECHE – Liceul Teoretic “Marin Preda”, Bucureşti
20:30 – THE DREAMCATCHERS –  Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”, Bucureşti.
20:40 – RAINBOW -  Liceul Teoretic “Marin Preda”, Bucureşti.
20:50 – THE AIR SOFAS  – Liceul de Arte Plastice “Nicolae Tonitza”, Bucureşti.
21:00 – BEATING UP THE PRIDE – Liceul Teoretic “Marin Preda”, Bucureşti.
21:10 – FIVE O’CLOCK – Colegiul Naţional “Spiru Haret”, Bucureşti.

Marţi, 12 mai 2015 – secţiunea TEATRU
18:00 – Trupa “Atelierul de teatru”, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”, Botoşani – spectacolul ampiticipecreier.com, de Ilinca Anamaria Prisăcariu.
18:40 – Trupa “Amprente”, Colegiul de Ştiinţe “Grigore Antipa”, Braşov – spectacolul Pisica verde, după Elise Wilk.
19:15 – Claudia Moroşanu, Timişoara – Noi două, noi doi şi ea, one woman show de Silvana Feline – Filip şi Claudia Moroşanu.
19:40 – Compania de teatru “OKaua”, Liceul Teoretic “Alexandru Ioan Cuza”, Bucureşti – spectacolul Halloween, după David John Pope.
20:15 – Trupa din Centru, Centrul Cultural “Dunărea de Jos”, Galaţi – spectacolul Tot într-o dimineaţă, de Bogdan Dumitrescu.
20:35 – Trupa “Anima”, Colegiul Naţional de Arte “Dinu Lipatti”, Bucureşti – spectacolul Cafeneaua, scenariu de Mariana Ghiţulescu, după Jean Giradoux, Tudor Chirilă, Robert Sherwood, Sam Bobrick, Malala Yousafzai.

Miercuri, 13 mai 2015 – ora 19
Gala şi Festivitatea de premiere
Homo LudensDistribuţia: Ana Creţu, Voicu Aaniţei – studenţi ai Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică “I.L. Caragiale” – Bucureşti, secţia actorie.
Recital extraordinar: Ducu Bertzi