Începe Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent

fringe - afis

Între 15 – 24 octombrie, 20 de spectacole noi, inovative se văd la Teatrul Apropo și la teatre partenere, dar și online, pe www.bfringe.ro

Vineri, 15 octombrie, începe Festivalul Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, Ediția a XI-a. Timp de zece zile, între 15 – 24 octombrie, publicul din București și de pretutindeni va putea urmări 20 dintre cele mai noi, autentice și inovative producții teatrale independente, din București și din țară.

În contextul actual, în care organizatorii de evenimente culturale trebuie să prioritizeze siguranța și sănătatea echipelor și ale publicului, ediția de anul acesta a Festivalului va avea loc într-o varietate de formule de prezentare, de la spectacole care se vor juca cu public, în sală, într-o formulă restrânsă, sau care vor fi transmise în regim de Live Streaming (cu / fără public), la spectacole care vor fi preînregistrate și difuzate online.

Ediția cu numărul XI, din 2021, pune accentul pe spectacole de teatru și dans, formule hibride, inter sau trans-disciplinare, performance-uri sau spectacole imersive.

Selecția spectacolelor din această ediție a fost realizată de criticii de teatru Oltița Cîntec, Cristina Modreanu și Cristiana Gavrilă, iar juriul de premiere pentru spectacolele aflate în competiție este format din Ioana Barbu – actriță, Cristian Bajora – regizor și producător, Florentina Bratfanof – directoare de casting.

Selecția de spectacole este următoarea:

Secțiunea COMPETIȚIE

Aici Moscova” de Iulia Pospelova, un spectacol cinematic de Catinca Drăgănescu – unteatru

Cosmonauți” de Alexandru Ivănoiu, regia Andreea Lucaci – Teatrul Luni de la Green Hours & artiștii

Ivan” de Javier de Dios Lopez, regia Antonella Cornici – Teatrul din Stejar, Iași

Fragil” de Diana Aldea și Filip Odagiu, regia Diana Aldea – Centrul de Creație MAIDAN, Cluj-Napoca

Clara și timpul liber” de Ana Turoș – unteatru de copii

Domeniul luptei” de Catinca Drăgănescu (autoare și regizoare) – unteatru

Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois” de Cosmin Stănilă, regia Andrei Măjeri – Reactor de Creație și Experiment Cluj-Napoca

Verde tăiat” de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazăr – Asociația Pro Teatru, Zalău

Toată liniștea din lume” de Mihaela Michailov și Radu Apostol, regia Radu Apostol – ADO în parteneriat cu Centrul de Teatru Educațional Replika

Cassandra” de Norah Sadava & Amy Nostbakken, regia Leta Popescu – Vanner Collective în parteneriat cu Teatrul Apollo111

Secțiunea PREMIERE ÎN FESTIVAL

CTRL + Z” de Dan Boldea, regia Ana Maria Țîrlea – Teatrul Apropo

Doi într-un butoi” după o idee de Françoise Thomas, regia Florin Liță – Asociația HEART

Pandemic Solos”, regia Andrea Gavriliu, concept Radu Popescu – Teatrul Apropo

One Life Show” de Mihai Ignat, regia Luana Hagiu – Teatrul Apropo

Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte” de Adrian Ciglenean, teatru imersiv – Teatrul Apropo, în cadrul proiectului Alternativa Pipera

Secțiunea SERILE TEATRULUI STUDENȚESC

Mamă, mi-am pierdut mâna” de Mașa Kontorovici, regia Luiza Dabija – UNATC „I.L. Caragiale” București

De ce să fii frumos” de Neil LaBute, regia Mara Oprea – UNATC „I.L. Caragiale” București

Van Dan – 10 ani de sânge murdar” de Dragoș Călin, regia Dragoș Călin – Teatrul Național „Aureliu Manea” Turda

Neo-Kitsch” de Sergiu Diță, profesor coordonator: conf. univ. dr. Liliana Iorgulescu, asistent: lect. univ. dr. Valentina De Piante Niculae – UNATC „I.L. Caragiale” București

On The Edge of The Light” de Teodora Tudose, regia Teodora Tudose, îndrumători: lect. univ. dr. Elena Zamfirescu și lect. univ. dr. Andreea Duță – UNATC „I.L. Caragiale” București

Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent este organizat de Teatrul Apropo, prin Asociația Teatrul.ro și este unul dintre cele mai mari și cunoscute festivaluri dedicate teatrului independent și noilor generații de artiști. Principiile care stau la baza festivalului pleacă de la ideea că teatrul independent trebuie să fie, înainte de toate, un spațiu al libertății artistice. În acest sens, principala preocupare a Bucharest Fringe a devenit aceea de a pune în valoare și a aduce în lumina reflectoarelor cele mai inovative, cele mai curajoase performance-uri din zona independentă, fie că această îndrăzneală înseamnă inovație în formă sau în conținut.

“Obiectivul pentru acest an este de a reda creatorilor independenți bucuria de a fi împreună, de a comunica, de a relua legătura vie cu publicul și, în ciuda tuturor piedicilor întâmpinate în contextul actual, ne-am străduit să găsim o formulă – Live Streaming cu public dar și online – care să permită contactul uman atât de necesar.” – Radu Popescu, dramaturg, regizor, directorul Teatrului Apropo și inițiatorul festivalului.

Biletele sunt puse în vânzare pe Eventbook și Mystage.

Programul festivalului (incluzând modalitatea de vizionare) poate fi consultat pe www.bfringe.ro.

În conformitate cu Hotărârea CNSU nr. 76 din 30.09.2021, adoptată ca Hotărâre de Guvern, accesul la reprezentațiile cu public se face doar în baza unui Certificat Verde valid, care să ateste vaccinarea completă sau trecerea prin boală. Capacitatea maximă de ocupare a locurilor este de 50%.

PARTENERI FINANȚATORI: Primăria Capitalei prin ARCUB, Administrația Fondului Cultural Național, Ministerul Culturii

TEATRE PARTENERE: Green Hours, unteatru, Centrul de Teatru Educaționanal Replika, Teatrul Apollo 111, Reactor de Creație și Experiment Cluj-Napoca, Centrul Maidan Cluj-Napoca, Teatrul din Stejar Iași, Asociația ProTeatru Zalău, Teatrul Național ”Aureliu Manea” Turda.

PARTENERI MEDIA: Radio Guerrilla, Scena.ro, Bookhub, Muze și arme, LiterNet, Zile și nopți, Urban.ro, Revista LZR, Igloo Media, Decât o revistă, The Institute, Paul Duțu Blog, IQool, România Pozitivă, Radio Clasic, Radio-TV Arthis Bruxelles