Alexandru Darie, încă un regizor de teatru care devine actor de film

Ducu Darie si Cristina Iacob

După glorioasa experiență a regizorului Alexandru Dabija, în rolul boierului din celebrul ”Aferim!”, iată că a prins curaj și directorul Teatrului ”Bulandra”, regizorul Alexandru Darie (l-am aplaudat recent pentru ”Bach Files”) și a acceptat să joace un rol în noul film al Cristinei Iacob, ”Poveste de dragoste”. Aparent, personajul nu avea cum să-i ridice prea mari probleme, pentru că este vorba despre un regizor, Paul. Faptul că este considerat un mare director de scenă, nu-l împiedică pe Paul să fie un caracter abject. Părăsit de o tânără actriță, Aprilia (Raluca Aprodu), Paul va recurge la stratageme odioase pentru a o determina să se întoarcă la el, părăsindu-l pe noul ei iubit (Dragoș Bucur). Așa cum singur mărturisește, Alexandru Darie a avut ceva de lucru pentru a crea acest rol: ”În lumea actorilor, se vehiculează ideea că personajele negative sunt cele mai performante pentru a fi jucate. A fost un rol greu, Paul este un manipulator, iar eu m-am simțit ca în lumea eroilor Walt Disney. Personajul are subtilitate și, dincolo de zâmbet, o șmecherie îngrozitoare. Asta era imaginea mea despre Paul: un om care nu știe să zâmbească. Caracterul ăsta trebuia compus din tăceri și mi-a fost teamă că nu voi fi la înălțimea actorilor cu care am făcut echipă.” Cum și-a învins emoțiile în prima zi de filmare? ”Am avut un moment în care, pentru o fracțiune de secundă, în fața ochilor mi-a apărut tata (regretatul Iurie Darie, n.red.) și asta m-a liniștit, mi-a dat încredere.”

”Poveste de dragoste” va fi lansat pe 27 noiembrie. Avem toate motivele să-l așteptăm cu nerăbdare.

Roland Ersa